Na co warto zwrócić uwagę przy przetargu na wybór agencji PR?

Wybór agencji PR to trudne zadanie. Zanim jednak zdecydujemy się na ofertę konkretnej firmy, dobrze byłoby dokładnie zbadać rynek, a przede wszystkim ustalić, czym jest public relations. W tym wpisie poruszymy wszystkie ważne kwestie, o których powinieneś pamiętać.

Czym jest public relations?

Public relations to zarządzanie zewnętrzną komunikacją firmy, która ma zapewnić realizację jej celów biznesowych poprzez przekazywanie informacji, idei i wizerunku społeczeństwu za pośrednictwem mediów. W ten sposób dąży się do stworzenia pozytywnego wizerunku firmy, ułatwienia osiągania wyników oraz wpływania na otoczenie zewnętrzne. 

Głównym celem public relations jest stworzenie zewnętrznego wizerunku firmy. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest posiadanie dobrej i skutecznej strategii, aby jak najskuteczniej realizować proces komunikacji. Dlatego PR to nie tylko pisanie informacji prasowych, to znacznie więcej. Dobra agencja to nie tylko zespół profesjonalistów z silnym zapleczem komunikacyjnym, ale to także partner biznesowy, który ma wysoki poziom zrozumienia Twojej branży i wyzwań, jakie przed nią stoją.

Jak wybrać odpowiednią agencję PR?

Wybierając firmę, która ma być Twoją agencją public relations, koniecznie weź pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, wielkość i strukturę agencji. Idealnie byłoby, gdybyś chciał współpracować z dużą agencją o szerokiej sieci kontaktów lub z mniejszą agencją, która specjalizuje się w Twojej branży. 

Ponadto ważne jest, aby zobaczyć, jak firma jest zorganizowana, aby wybrać najbardziej odpowiedni model dla Twojej kampanii public relations. W niektórych krajach branża public relations opiera się na modelu sieciowym, gdzie agencja public relations posiada sieć partnerów biznesowych, a każdy z partnerów otrzymuje określony procent zysków w zamian za zapewnienie reklamy. 

W niektórych krajach branża public relations opiera się na modelu „one-stop shop”, w którym agencja public relations zajmuje się całą kampanią, od kreacji do realizacji, w tym wyborem grupy docelowej i projektowaniem kampanii. Z drugiej strony, niektóre agencje łączą oba modele.

Czym powinna charakteryzować się dobra agencja PR?

Można tu wskazać na:

– Zdolność do stworzenia kampanii, która jest zarówno interesująca, jak i porywająca dla grupy docelowej. 

– Silne umiejętności komunikacyjne. 

– Zrozumienie branży, w której działasz. 

– Wiedzę na temat najnowszych trendów. 

– Zdolność do negocjacji z dostawcami i partnerami. 

– Jasną wizję przyszłości firmy. 

– Dobry status finansowy. 

– Dobrą reputację na rynku. 

– Silne przywództwo.

Jak weryfikować działania PR?

Wybierając firmę, która ma być twoją agencją public relations, koniecznie sprawdź, jak radziła sobie w przeszłości. W tym celu możesz poprosić o ofertę i przejrzeć dokumenty dostarczone przez agencję, wymienić wszelkie referencje, które przedstawią, lub przeczytać opinie w Internecie. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że nie każdy będzie w stanie przedstawić informacje w sposób jasny i obiektywny. 

Dobrym sposobem jest prośba o przedstawienie oferty i przejrzenie dokumentów dostarczonych przez agencję. Ważne jest również, aby zobaczyć, jak agencja jest zorganizowana, aby wybrać najbardziej odpowiedni model dla swojej kampanii public relations. 

W niektórych krajach branża public relations opiera się na modelu sieciowym, w którym agencja public relations posiada sieć partnerów biznesowych, a każdy z partnerów otrzymuje określony procent zysków w zamian za zapewnienie reklamy. 

Czasem branża public relations opiera się na modelu „one-stop shop”, w którym agencja public relations zajmuje się całą kampanią od kreacji do realizacji, w tym wyborem grupy docelowej i projektowaniem kampanii. Z drugiej strony, niektóre agencje łączą oba modele.

Wnioski końcowe i podsumowanie

Podsumowując, wybór agencji public relations, to złożone zadanie z wieloma zmiennymi do rozważenia. Jednak dokonując go, należy przede wszystkim myśleć dalekowzrocznie. Dobrze wytypowana agencja PR, której usługi są nieco droższe, w ostatecznym rozrachunku może pomóc osiągnąć nam wszystkie założone cele, jakie postawił przed nami klient lub zarząd.

Odkrycia Tygodnia